201

0

Z czego składa się ekogroszek?

Ekogroszek to coraz popularniejsze paliwo stosowane w polskich domach do ogrzewania, które zyskuje uznanie zarówno ze względu na swoją wydajność, jak i ekologiczność. W ostatnich latach zainteresowanie ekogroszkiem znacznie wzrosło, a jego skład i właściwości są coraz bardziej doceniane przez użytkowników. 

Co to jest ekogroszek i z czego powstaje?

Ekogroszek to paliwo stałe, które powstaje z węgla kamiennego. Jest on wytwarzany poprzez proces przeróbki węgla kamiennego, który polega na jego mieleniu, sortowaniu i prasowaniu. W wyniku tego procesu powstają granulki o jednolitym kształcie i rozmiarze, co sprawia, że ekogroszek jest łatwy w magazynowaniu i dozowaniu. Jego skład chemiczny obejmuje głównie węgiel (ok. 80%), siarkę (0,3–0,8%), azot (0,8–2%) oraz tlen (2–4%).

Ekogroszek charakteryzuje się wysoką wartością opałową, która wynosi od 24 do 28 MJ/kg. Oznacza to, że jest on bardzo wydajnym paliwem, które pozwala na uzyskanie dużej ilości energii z niewielkiej ilości materiału. Ponadto ekogroszek ma niską zawartość popiołu (ok. 5–12%), co przekłada się na mniejszą ilość odpadów powstających podczas spalania. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że ekogroszek jest paliwem o niskiej emisji szkodliwych substancji, takich jak tlenki siarki czy azotu.

Korzyści związane ze stosowaniem ekogroszku

Jedną z głównych zalet ekogroszku jest jego ekologiczność. Spalanie tego paliwa generuje znacznie mniejsze ilości szkodliwych substancji niż w przypadku tradycyjnych paliw stałych, takich jak węgiel czy drewno. Dzięki temu stosowanie ekogroszku przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz poprawy jakości powietrza. Ponadto ekogroszek jest paliwem wydajnym i ekonomicznym – jego cena jest porównywalna z ceną węgla, a jednocześnie pozwala na osiągnięcie większej efektywności energetycznej. Wreszcie warto wspomnieć, że ekogroszek jest paliwem łatwym w obsłudze, co sprawia, że jego stosowanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy umiejętności.

Zostaw ocene:

Ocena: 0/5 (0 glos(-ów))

Brak komentarzów

Masz Pytania?

Napisz do nas

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie! Polityka prywatności

Rozumiem