213

0

Węgiel czy miał węglowy - co lepiej wybrać?

W Polsce głównymi rodzajami paliw stałych używanymi do ogrzewania są węgiel kamienny oraz miał węglowy – oba te paliwa mają swoje zalety i wady, które warto poznać, zanim podejmie się decyzję o ich zakupie. 

Węgiel kamienny – charakterystyka i zalety

Węgiel kamienny to substancja pochodzenia naturalnego, powstała w wyniku zmian zachodzących na przestrzeni milionów lat w składzie i budowie roślin, które złożyły się na jego powstanie. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest wysoka kaloryczność, która przekłada się na efektywność energetyczną.

Zalety wykorzystania węgla kamiennego jako źródła ciepła to przede wszystkim wysoka wartość opałowa, dzięki której jest on w stanie wygenerować dużą ilość energii cieplnej, przy stosunkowo niewielkim zużyciu. Węgiel kamienny jest także łatwo dostępny oraz stosunkowo tani, co sprawia, że jest to atrakcyjne paliwo dla wielu gospodarstw domowych.

Miał węglowy – charakterystyka i zalety

Miał węglowy, inaczej zwany pyłem węglowym, to produkt powstały w wyniku rozdrabniania węgla kamiennego na drobniejsze frakcje. Miał składa się z drobnych ziaren, które mają średnicę poniżej 3 milimetrów. Ze względu na swoją strukturę, miał węglowy można stosować zarówno jako samodzielne paliwo, jak i dodatek do innych paliw stałych.

Jedną z zalet miału węglowego jest jego niższa cena w porównaniu do węgla kamiennego. Ponadto, ze względu na swoją konsystencję, miał węglowy spala się równomiernie oraz intensywniej niż większe kawałki węgla, co wpływa na wydajność energetyczną ogrzewania oraz mniejsze straty ciepła.

Wady węgla kamiennego i miału węglowego

W przypadku węgla kamiennego jest to przede wszystkim emisja szkodliwych substancji do atmosfery podczas spalania, takich jak tlenki siarki, azotu oraz pyłów. Ponadto węgiel kamienny wymaga odpowiedniego przechowywania – musi być chroniony przed wilgocią oraz dostępem powietrza.

W przypadku miału węglowego główną wadą jest jego tendencja do klinowania się w piecach oraz trudności z jego rozpalaniem. Ponadto, ze względu na swoją drobną strukturę, miał węglowy może generować większe ilości popiołu niż węgiel kamienny.

Zostaw ocene:

Ocena: 0/5 (0 glos(-ów))

Brak komentarzów

Masz Pytania?

Napisz do nas

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie! Polityka prywatności

Rozumiem