239

0

Czym różni się ekogroszek od węgla?

Ekogroszek to paliwo stałe pochodzące z węgla kamiennego, jednak różni się od niego składem chemicznym oraz właściwościami spalania. Jest to węgiel o wyższej jakości, bogatszy w substancje energetyczne. Wartość opałowa ekogroszku wynosi około 24–28 MJ/kg, podczas gdy wartość opałowa węgla kamiennego to 20–24 MJ/kg. Oznacza to, że ekogroszek jest bardziej efektywnym źródłem energii niż tradycyjny węgiel.

Spalanie i emisja zanieczyszczeń

Jednym z kluczowych aspektów różniących ekogroszek od węgla jest sposób spalania. Ekogroszek przeznaczony jest do spalania w specjalnych kotłach retortowych, które umożliwiają dokładniejsze i bardziej efektywne spalanie paliwa. Dzięki temu emisja zanieczyszczeń do atmosfery jest znacznie niższa niż w przypadku tradycyjnych kotłów na węgiel kamienny.

W przypadku ekogroszku emisja pyłów zawieszonych wynosi około 50–100 mg/m³, podczas gdy dla węgla kamiennego wartość ta może przekraczać nawet 1000 mg/m³. Podobnie ma się sytuacja z emisją dwutlenku siarki (SO2) oraz tlenków azotu (NOx). W przypadku ekogroszku emisja SO2 wynosi około 200–400 mg/m³, a NOx – 150–300 mg/m³, podczas gdy dla węgla kamiennego wartości te są odpowiednio wyższe i wynoszą 1000–2000 mg/m³ oraz 400–800 mg/m³.

Ekologia i aspekt ekonomiczny

Z punktu widzenia ekologii, ekogroszek jest zdecydowanie bardziej przyjaznym rozwiązaniem niż węgiel kamienny. Niższa emisja zanieczyszczeń oznacza mniejszy wpływ na środowisko oraz zdrowie mieszkańców. Ponadto, ze względu na wyższą wartość opałową oraz efektywność spalania, zużycie ekogroszku jest mniejsze niż w przypadku węgla kamiennego, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania.

Jednakże, warto zwrócić uwagę na fakt, że cena ekogroszku jest wyższa niż cena węgla kamiennego. Mimo to, biorąc pod uwagę mniejsze zużycie paliwa oraz niższe koszty eksploatacji, ekogroszek może okazać się opłacalniejszym rozwiązaniem na dłuższą metę.

Zostaw ocene:

Ocena: 0/5 (0 glos(-ów))

Brak komentarzów

Masz Pytania?

Napisz do nas

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie! Polityka prywatności

Rozumiem