421

0

Z czego produkuje się brykiet drzewny?

Brykiet drzewny to ekologiczne paliwo, które zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Wykorzystywany jest zarówno do celów grzewczych, jak i do grillowania. 

Brykiet drzewny powstaje z odpadów drzewnych, takich jak trociny, wióry, zrębki czy kora. Wykorzystanie tych surowców sprawia, że produkcja brykietu jest ekologiczna i ma niewielki wpływ na środowisko. Proces produkcji brykietu drzewnego składa się z kilku etapów.

Pierwszym etapem jest suszenie surowca drzewnego. Odpady drzewne są suszone w specjalnych suszarniach, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci. Optymalna zawartość wilgoci wynosi około 10%, co pozwala na uzyskanie wysokiej wartości opałowej brykietu. Następnie surowiec jest rozdrabniany na drobniejsze elementy. Może to być zrealizowane za pomocą młynów rozdrabniających, które przekształcają większe kawałki drewna w drobniejsze wióry i trociny.

Kolejnym etapem jest brykietowanie, czyli proces prasowania rozdrobnionego surowca. W tym celu wykorzystuje się specjalne maszyny – brykieciarki, które pod wysokim ciśnieniem ściskają surowiec w formy o różnych kształtach, takich jak cylindry, kostki czy bryły. W trakcie tego procesu uwalnia się lignina – naturalny klej drzewny, który sprawia, że brykiet utrzymuje swój kształt i nie rozpada się.

Ostatnim etapem produkcji brykietu drzewnego jest jego ochładzanie i pakowanie. Po wyjęciu z brykieciarki brykiet musi ostygnąć, aby utrwalić swój kształt. Następnie jest pakowany w worki lub palety, gotowy do sprzedaży i użytkowania.

Zalety brykietu drzewnego

Brykiet drzewny posiada wiele zalet, które przyczyniają się do jego rosnącej popularności. Przede wszystkim jest to paliwo ekologiczne, które powstaje z odpadów drzewnych i nie powoduje emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Ponadto pellet drzewny charakteryzuje się wysoką wartością opałową, która może być porównywalna z wartością opałową węgla kamiennego. Dzięki temu jest to paliwo wydajne i ekonomiczne.

Brykiet drzewny jest także łatwy w przechowywaniu i stosowaniu. Jego regularne kształty ułatwiają składowanie, a niewielka zawartość wilgoci sprawia, że paliwo szybko się rozpala i utrzymuje wysoką temperaturę. Warto również dodać, że brykiet drzewny generuje niewielką ilość popiołu, co ułatwia utrzymanie czystości w piecach i kominkach.

Zostaw ocene:

Ocena: 0/5 (0 glos(-ów))

Brak komentarzów

Masz Pytania?

Napisz do nas

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie! Polityka prywatności

Rozumiem