58

0

Czy w kotle na miał węglowy można palić ekogroszkiem?

Miał węglowy to drobno rozdrobniony węgiel kamienny lub brunatny, który jest stosowany jako paliwo w kotłach grzewczych. Ekogroszek natomiast, to granulki węgla kamiennego o średnicy 5–25 mm, które są produkowane przez prasowanie miału węglowego. Główna różnica między tymi dwoma rodzajami paliwa polega na ich kształcie i wielkości ziaren, co ma wpływ na proces spalania oraz efektywność energetyczną.

Kotły na miał węglowy - budowa i zasada działania

Kotły na miał węglowy są konstrukcjami przeznaczonymi do spalania drobnych frakcji węgla. Składają się z paleniska, rusztu, wymiennika ciepła oraz systemu doprowadzania powietrza do spalania. Palenisko jest przystosowane do spalania drobnych ziaren węgla, a ruszt umożliwia przesypywanie się popiołu do specjalnego pojemnika. W przypadku kotłów na miał węglowy, proces spalania jest kontrolowany ręcznie, co oznacza, że użytkownik musi regularnie dokładać paliwo oraz kontrolować temperaturę.

Ekogroszek charakteryzuje się wysoką wartością opałową oraz niską zawartością popiołu. Dzięki temu, proces spalania jest bardziej efektywny, a ilość powstających zanieczyszczeń jest mniejsza. Ponadto, ekogroszek jest łatwiejszy w magazynowaniu i transportowaniu, gdyż jego granulki mają jednolity kształt i wielkość. 

Kotły na ekogroszek - czy można palić miałem węglowym?

Kotły na ekogroszek są przystosowane do spalania granulowanego paliwa o określonym kształcie i wielkości. Ich konstrukcja różni się od kotłów na miał węglowy, gdyż posiadają automatyczny podajnik paliwa oraz system sterowania procesem spalania. Dzięki temu, użytkownik nie musi ręcznie dokładać paliwa ani kontrolować temperatury. Niestety, ze względu na te różnice konstrukcyjne, kotły na ekogroszek nie są przystosowane do spalania miału węglowego.

Pomimo że ekogroszek i miał węglowy mają podobne właściwości opałowe, to jednak ze względu na różnice w kształcie i wielkości ziaren, nie zaleca się stosowania ekogroszku w kotłach na miał węglowy. Spalanie ekogroszku w takim kotle może prowadzić do szybszego zużycia rusztu oraz niewłaściwego doprowadzenia powietrza do spalania. W efekcie, proces spalania może być mniej efektywny, a ilość powstających zanieczyszczeń większa.

 

Zostaw ocene:

Ocena: 0/5 (0 glos(-ów))

Brak komentarzów

Masz Pytania?

Napisz do nas

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie! Polityka prywatności

Rozumiem